Posts Tagged ‘Crimson’

For  those  who  missed  Impact,  here  it  is:

1.  TAG  TEAM  MATCH:  Crimson  and  Bully Ray  vs.  TNA  X  Division  Champion  Austin  Aries  vs.  “The  Blueprint”  Matt  Morgan.

THE  WINNERS:  CRIMSON AND  BULLY  RAY.

2.  Kurt  Angle  vs.  “The  Phenomenal”  A.J.  Styles.

THE  WINNER:  KURT  ANGLE.

3.  *TNA  KNOCKOUTS  8-WOMAN  TAG  TEAM  MATCH:  TNA  Knockouts  Champion  Gail  Kim,  Madison  Rayne,  Sarita  and  Rosita  vs.  Brooke  Tessmacher,  Tara,  Mickie  James  and  Velvet  Sky.

 THE  WINNERS:  THE  TEAM  OF  BROOKE  TESSMACHER,  TARA,  MICKIE  JAMES  AND  VELVET  SKY!!!!!!!!!!!

4.  **TNA  TELEVISION  CHAMPIONSHIP  MATCH:  Devon  (Champion)  vs.  Gunner  (Challenger).

THE  WINNER  AND  STILL  TNA  TELEVISION  CHAMPION:  DEVON!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

5. *** THE  MAIN  EVENT  TRIPLE  THREAT  #1  CONTENDER’S  MATCH  FOR  THE  TNA  WORLD  HEAVYWEIGHT  CHAMPIONSHIP  AT  SACRIFICE:  Rob  Van  Dam  vs.  Mr.  Anderson  vs.  Jeff  Hardy.

THE  WINNER  AND  #1  CONTENDER:  ROB  VAN  DAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

*-***:  THE  MATCHES  OF  THE  NIGHT!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ANALYSIS:  The  Kurt  Angle  vs.  A.J.  Styles  Dream  Match  would  have  became  Match  Of The  Night   if  the  show  hadn’t  taken  a  commercial  break, and  if   “The  Fallen  Angel”  Christopher  Daniels  and  Kazarian  hadn’t  interfered.  But,  the  final  three  matches  of  the  show  made  this  week  great, and  the  monthly  Open  Fight  Night  sounds  like  it  might  be   much  more  interesting  than  WWE  NXT!

Since  tomorrow  is  TNA’s  Lockdown  on  pay-per-view,  here  are  my  pick’s:

1.  Jeff  Hardy  vs.  Kurt  Angle.

MY  PICK:  May  the  best  man  win.

2.  TNA  WORLD  TAG  TEAM  CHAMPIONSHIP  MATCH:  Brutus  Magnus/Magnus  and  Samoa  Joe  (Champions)  vs.  The  Motor  City  Machine  Guns  (Chris  Sabin  and  Alex  Shelley,  Challengers).

MY  PICK:  The  Motor  City  Machine  Guns!!!!!!

3.  “The  Blueprint”  Matt  Morgan  vs.  Crimson.

MY  PICK:  Crimson.

4.  TNA  KNOCKOUTS  CHAMPIONSHIP:   Gail  Kim  (Champion)  vs.  Velvet  Sky  (Challenger).

MY  PICK:   May  the  best  one  win.

5. TNA  TELEVISION  CHAMPIONSHIP:  Robbie  E.  (Champion)  vs.  Devon  (Challenger).

MY  PICK:  Devon!!!!!!!!!

6.  LETHAL  LOCKDOWN:  Team  Eric  Bischoff  (Eric  Bischoff,  Gunner,  Bully  Ray,  “The  Fallen  Angel”  Christopher  Daniels,   and  Frankie  “The  Future”  Kazarian/Kazarian)  vs.  Team  Garett  Bischoff  (Garett  Bischoff,  “The  Pheomenal”  A.J.  Styles,  Rob van  Dam,  Mr.  Anderson,  and  TNA  X  Division  Champion  Austin  Aries).

In this  match,  if  Team  Garett  Bischoff  wins,  his  father  Eric  must  leave  TNA  Wrestling  forever.  If  Team  Eric  Bischoff  wins,  Garett  must  leave.

MY  PICK:  Team  Garett  Bischoff!!!!!!!!!

6.  THE  MAIN  EVENT:  TNA  WORLD  HEAVYWEIGHT  CHAMPIONSHIP  MATCH:   Bobby  Roode  (Champion)  vs.  “Cowboy” James  Storm  (Challenger).

MY  PICK:  “Cowboy”  James  Storm!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

NOTE:  All  of  the  matches  will  be  held  inside  the  Steel  Cage.

And  those  are  my  picks!!!!!!!!!!!!!