Posts Tagged ‘Derrick Bateman’

Here  are  my  picks  for  TNA  Bound  For  Glory  2013:

1.  THE  COUNTDOWN  TO  BOUND  FOR  GLORY  PRE-SHOW  GAUNTLET  MATCH:  Bad  Influence  (Christopher  Daniels  and  Kazarian)  vs.  Eric  Young  and  Joseph  Park  vs.  The  Bro  Mans  (Robbie  E  and  Jesse  Godderz)  vs.  Hernandez  and  Chavo  Guerrero,  Jr.

THE  REWARD:  The  winners  will  face  Gunner  and  “Cowboy”  James  Storm  for  the  TNA  World  Tag  Team  Championships  during  the   pay-per-view.

MY  PICK:  MAY  EITHER  ERIC  YOUNG  AND  JOSEPH  PARK  OR  HERNANDEZ  AND  CHAVO  GUERRERO,  JR.  WIN.

Countdown  To  Bound  For  Glory  will  air  at  7PM  ET/6PM  CT/5PM  MT/4PM  PT  on  Spike.

2.  A  TRIPLE  THREAT  MATCH  FOR  THE  TNA  KNOCKOUTS  CHAMPIONSHIP:  ODB  (Champion)  vs.  Gail  Kim  (Challenger/Former  Champion)  vs.  Brooke  Tessmacher  (Challenger/Former  Champion).

3.  TNA  WORLD  TAG  TEAM  CHAMPIONSHIPS:  Gunner  and  “Cowboy”  James  Storm  vs.  The  Winners  Of  The  Pre-Show.

I  WILL  NOT  MAKE  A  PICK  FOR  THIS  MATCH.

4.  THE  ULTIMATE  X  MATCH  FOR  THE  TNA  X  DIVISION  CHAMPIONSHIP:  Manik  (Champion)  vs.  Austin  Aries  (Challenger  #1/Former  Champion)  vs.  Chris  Sabin  (Challenger  #2/Former  Champion)  vs.  Jeff  Hardy  (Challenger  #3)  vs.  Samoa  Joe  (Challenger  #4/Former  Champion).

MY  PICK:  MANIK.

5.  Bobby  Roode  vs.  Kurt  Angle.

MY  PICK:  KURT  ANGLE!!!

6.  TNA  Hall  of  Famer  “The  Icon”  Sting  vs.  Magnus.

MAY  THE  BEST  MAN  WIN.

7.  A  NO  DISQUALIFICATION  MAIN  EVENT  FOR  THE  TNA  WORLD  HEAVYWEIGHT  CHAMPIONSHIP:  Bully  Ray  (Champion)  vs.  “The  Phenomenal”  A.J.  Styles  (Challenger/Former  Champion).

MY  PICK:  “THE  PHENOMENAL”  A.J.  STYLES.

And  those  are  my  picks!!!

TNA  Bound  For  Glory  2013  will  be  broadcasted  live  from  The  Viejas  Arena  on  the  campus  of  San  Diego  State  University  in  San  Diego,  California  at  8PM  ET/7PM  CT/6PM  MT/5PM  PT.  Please  call  your  local  cable  operator  for  information  on  how  to  order.  TNA’s  newest  wrestler  Ethan  Carter  III  (Formerly  WWE  NXT’s  Derrick  Bateman)  will  make   his  debut.

 

 

Here’s  SmackDown!  in  case  you  missed  it:

1.  Alberto  del  Rio  with  Ricardo  Rodriguez  vs.  The  Great  Khali.

THE  WINNER:  ALBERTO  DEL  RIO  VIA  SUBMISSION.

2.  “The  Funkasaurus”  Brodus  Clay  with  “The  Funkadactyls”  Naomi  and  Cameron  vs.  Derrick  Bateman.

THE  WINNER:  “THE  FUNKASAURUS”  BRODUS   CLAY!!!!!!!!!!!!!!

3.  *Sin  Cara  vs.  Drew  McIntyre.

THE  WINNER:  SIN  CARA!!!!!!!!!!!!!

4.  A  2-ON-1  HANDICAP  MATCH:  RyBack  vs.  Tony  Andriotis  and  Kevin  Mahoney.

THE  WINNER:  THE  UNDEFEATED  RYBACK.

5. **NON-TITLE  MATCH:  WWE  Intercontinental  Champion  Christian  vs.  Dolph  Ziggler  WITHOUT  Vickie  Guerrero.

THE  SPECIAL  GUEST  COMMENTATOR  FOR  THIS  MATCH:  CODY  RHODES.

THE  WINNER:  CHRISTIAN!!!!!!!!!!!!!!

NOTE:  Tonight  was  supposed  to  be  the  return  of  Christian’s  talk  show  segment  “The  Peep Show”,  with  Cody  Rhodes  as  his  guest.  But,  Cody  came  to  the  ring   before  Christian  did,  and  it  ruined  everything.

6.  Jimmy  Uso  vs.  Antonio  Cesaro  with  Aksana.

THE  WINNER:  ANTONIO  CESARO.

7.  A  NON-TITLE  MAIN  EVENT:  WWE  World  Heavyweight  Champion  Sheamus  vs.  Kane.

NOTE:  THE  REFEREE  STOPPED  THE  MATCH  WHEN  ALBERTO  DEL  RIO  AND  RICARDO  RODRIGUEZ  INTERFERED.

*-**:  THE  MATCHES  OF  THE  NIGHT!!!!!!!!!!!!!!

ANALYSIS:  To  tell  you  truth,  I  really  don’t  know  what  to  think.

Here’s  SmackDown!  in  case  you  missed  it:

1.  NON-TITLE  MATCH:  WWE  World  Heavyweight  Champion  Seamus  vs.  Daniel  Bryan.

NOTE:  THE  MATCH  ENDED  WHEN  ALBERTO  DEL  RIO  AND  HIS  PERSONAL  RING  ANNOUNCER  RICARDO  RODRIGUEZ  INTERFERED.

2.  *NON-TITLE  TAG TEAM  MATCH:  WWE  Tag  Team  Champions  R-Truth  and  Kofi  Kingston  vs.  Hunico  and  Camacho.

THE  WINNERS:  R-TRUTH  AND  KOFI  KINGSTON!!!!!!!!!!

3.  **“The  Funkasaurus”  Brodus  Clay  with  Naomi  and  Cameron  vs.  “The  All-American  American”  Jack  Swagger  with  Vickie  Guerrero  and  Dolph  Ziggler.

THE  WINNER:  BRODUS  CLAY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

4.  Damien  Sandow  vs.  Derrick  Bateman.

NOTE:  Damien  Sandow  refused  to  face  Derrick  Bateman,  so  this  happened………

RyBack  vs.  Derrick   Bateman.

THE  WINNER:  RYBACK.

5.  TAG  TEAM  MATCH:  Kane  and  WWE  Intercontinental  Champion  Cody  Rhodes  vs.  The  Big  Show  and  Randy  Orton.

THE  WINNERS:  THE  BIG  SHOW  AND  RANDY  ORTON!!!!!!!!!

6.  NON-TITLE  DIVAS  MATCH:  WWE  Divas  Champion  Layla  vs.  Natalya.

THE  WINNER:  LAYLA!!!!!!!!

7.  THE  MAIN  EVENT:  Seamus  vs.  Daniel  Bryan.

NOTE:  THIS  REMATCH  WAS  ORDERED  IN  SPITE  OF  SEAMUS’  INJURED  LEFT  ARM.

THE  WINNER:  SEAMUS!!!!!!!!!!

*-**:  THE  MATCHES  OF  THE  NIGHT!!!!!!!!

ANALYSIS:  The  Divas  match  should  have  gone  on  longer,  and  I  hope  to  see  Damien  Sandow  in  an  ACTUAL  MATCH  next  week.